Seznamte se s bio bavlnou

Dnes už každý ví, že pokud chceme zachovat naši planetu obyvatelnou i pro další generace, musíme se chovat zodpovědně. Naprosto běžně třídíme odpad, snažíme se kupovat kvalitní potraviny i kosmetiku. Ačkoli oblečení dlouho zůstávalo pozadu, stále častěji se teď také díváme na příběh oblečení, které nosíme. Od úplného začátku nás zajímá vše, co je možné udělat ekologičtěji, než je běžné. Náš dodavatel jako jeden z prvních evropských tiskáren na textil tiskne výhradně ekologicky eco-friendly barvami, které neobsahují žádné těžké kovy či ftaláty.

Konvenční pěstování bavlny

Bavlník je náročný na teplo i vlhko a pěstuje se zejména v rozvojových zemích. Tam jsou drobní zemědělci životně závislí na výnosech a proto velice často používají levné a toxické chemické postřiky. Ty pak ničí zdraví nejen lidem, kteří se na výrobě podílí, ale také ve velké míře ničí životní prostředí. Až 1/4 celosvětové spotřeby pesticidů a insekticidů spadá právě na pěstování bavlny. Ta přitom tvoří pouze 2,5 procenta celosvětového zemědělství. Protože nedochází k pravidelnému střídaní plodin na půdě, dochází k erozím. Z toho důvodu se zemědělci uchylují k používání umělých hnojiv zatěžujících přírodu. K dalšímu zatížení pak dochází během zpracování a úprav vlákna.

Co je to organická bavlna neboli bio bavlna?

Jedná se o klasickou bavlnu, jejíž pěstování probíhá bez použití herbicidů, pesticidů a umělých hnojiv. Způsob, jakým se i přesto podaří docílit vysoké výtěžnosti je zcela přírodní. Při pěstování se využívají znalosti přirozené biodiverzity. Díky tomu jsou farmáři schopni ochránit bavlnu před škůdci například tím, že poblíž bavlny vysadí určité plodiny, které vyhledávají přirození nepřátelé škůdců. Pěstování více druhů pohromadě pomáhá i před zaplevelením. Tomu se předchází také efektivním zavlažováním, okopáváním a mulčováním.

V čem je bio bavlna lepší než klasická bavlna?

  • Nezatěžuje životní prostředí
  • Má dlouhodobé pozitivní důsledky při ochraně životů a zdrojů vody
  • Vlákna jsou jemnější a kvalitnější díky ručnímu sběru

V případě GOTS certifikátu navíc:

  • Je zdravotně nezávadná a vhodná i pro kojence a alergiky
  • Celá výroba od semínka až po konečný výrobek probíhá bez škodlivých chemikálií.
  • Umožňuje lidem lepší život díky etické a čisté výrobě

Vyberte si tričko nebo mikinu z bio bavlny a udělejte svět zase o kousek lepším místem.

Rozdíl je poznat na první dotek. Oblečení z biobavlny je měkké a jemné na dotek, odolné, déle vydrží a zachovává si tvar a barvy i po mnoha vypráních.

Certifikáty

Certifikát Oeko-Tex Standard 100

Oeko-Tex Standard 100 je mezinárodní testovací a certifikační systém pro textilie, vyráběné pouze ze zdravotně nezávadných materiálů. Tento certifikát vznikl v roce 1992. Oeko-Tex Standard 100 je významná světová ekologická značka pro textilní výrobky, obzvláště je doporučován pro kojence a osoby se zvýšenou alergickou reakcí. Produkty, které obdržely certifikát Oeko-Tex Standard 100 Vám poskytují jistotu, že nezpůsobují žádné rizika pro lidské zdraví.

Global Organic Textile Standard (GOTS)

Jedná se o nejpřísnější mezinárodní certifikát, který zaručuje ekologickou výrobu od pěstování, přes zpracování až po distribuci hotového výrobku. Zároveň také zajišťuje etickou a sociálně odpovědnou stránku výroby v souladu s Fair Trade. Sociální kritéria, které se soustředí na kvalitu pracovních podmínek, vycházejí z norem Mezinárodní organizace práce (ILO – International Labour Organization). Výrobky s tímto certifikátem jsou v současné době nejčistším možným způsobem výroby.

Proč je dobrý nápad objednávat GOTS certifikované výrobky?

  • Při ekologickém pěstování bavlny výrobce chrání pracovníky na farmě i životní prostředí.
  • Při potisku textilu bez nebezpečných chemikálií chráníme naše zaměstnance ve výrobě i životní prostředí.
  • Když objednáte výrobky, které nemají žádné škodlivé zbytkové látky, chráníme tak koncového spotřebitele – svého zákazníka.

Co znamená certifikace Fairtrade (Fair Wear)

  • Lidé jsou zaměstnaní ze své svobodné vůle a bez donucovacích prostředků.
  • Mají možnost kolektivního vyjednávání a možnost zakládat odbory.
  • Jsou na bezpečném a čistém pracovišti, mají k dispozici potřebné ochranné pomůcky a přístup k pitné vodě.
  • Odměnu mají alespoň ve výši životního minima, které jim umožňuje uspokojit základní potřeby.
  • Jsou chráněny před diskriminací, hrubým a nehumánním zacházením a obtěžováním.
  • Mají jistotu stálého zaměstnání oproti smlouvě.
  • Dětská práce je zakázána.

Pracovní doba nepřesahuje 48 hodin týdně, přesčasy jsou dobrovolné, nepřekračují 12 hodin týdně a pracovníci za ně dostávají příplatek.

Další použité materiály

Recyklovaný polyester

Recyklovaný polyester je speciální materiál vyrobený z recyklovaných zdrojů jako například PET lahví, polyesterového odpadu nebo i starších oděvů. Při výrobě se suroviny čistí, rozemelou a vytaví vlákna, čímž se vytvoří materiál se stejnými vlastnostmi jako čistý polyester – pevnost, nemačkavost, snadná údržba a vysoká odolnost. Na výrobu se přitom využije přibližně o 90 % méně vody a 70 % méně energie než při výrobě běžného polyesteru. Uhlíková stopa při výrobě je také o 75 % nižší než při klasickém polyesteru a dokonce o 50 % nižší něž při výrobě organické bavlny.

Použitím recyklovaných materiálů s možností další recyklace se uzavře koloběh textilu bez odpadu.

DOVOLENÁ

V termínu od 11.-16.8.2023 máme pozastavenou expedici. Všechny objednávky vytvořené v tomto období budou odeslány 17.8.2023. 

Děkujeme za pochopení.
LKH